Ak chcete uvárať lupienky paradajky, odporúčam nasledujúci postup:
- Najskôr pripravte všetok potrebný materiál a nástroje. Budete potrebovať sterilné záhradnícke nádoby, veko, nôž, dosku na krájanie, hrniec na varenie, hrniec na sterilizáciu nádob, kuchynskú handru a lyžicu.
- Paradajky dôkladne umyte pod prúdom studenej vody, aby ste odstránili nečistoty a zvyšky.
- Vložte hrniec s vodou na ohrievač a nechajte ju zovrieť. Medzitým si pripravte drez s chladnou vodou.
- Do každej paradajky urobte na dne znak “x”, čo uľahčí oddeľovanie šupky. Buďte opatrní, aby ste nepreliali priveľa hlboko.
- Paradajky vložte do vriacej vody a varte ich približne 30 sekúnd, alebo až kým sa šupka samovoľne neoddeľuje. Pri väčších paradajkách to môže trvať dlhšie.
- Pomocou kuchynskej lyžice presuňte uvarené paradajky do drezu s chladnou vodou. Tým sa zastaví proces varenia a paradajky sa rýchlejšie ochladia.
- Keď sa paradajky dostatočne vychladnú, opatrne odstráňte oddeľujúcu sa šupku. Vďaka predchádzajúcemu vareniu a chladeniu by sa mala ľahko oddeliť.
- Paradajky naplňte do sterilných záhradníckych nádob. Dávajte pozor, aby ste ich nedoplnili príliš, nechajte dosť miesta pre vznikajúcu tekutinu a vytvorenie vákua.
- Keď sú nádoby naplnené, jemne stlačte paradajky, aby ste vypudili vzduch. Rýchlo utiahnite veko na nádobách a pevne ich zatvorte.
- Do hrnca na sterilizovanie nádob vložte kuchynskú handru na dno, aby sa nádoby nezlomili počas procesu.
- Umiestnite nádoby do hrnca tak, aby boli postavené vzpriamene a nedotýkali sa. Naplňte hrniec vodou tak, aby nádoby boli pokryté asi 2-3 cm.
- Zakryte hrniec a nechajte vodu zovrieť. Potom varíme nádoby asi 15-20 minút, aby sme ich sterilizovali.
- Po sterilizácii opatrne vyberte nádoby z hrnca a nechajte ich úplne vychladnúť na kuchynskej linke.
Ako zavárať lúpané paradajky?
Zaváranie lúpaných paradajok je skvelý spôsob, ako si uchovať čerstvé chute letných záhrad aj v zime. Tento proces je pomerne jednoduchý, a ak dodržíte niekoľko základných krokov, môžete sa tešiť na chutné paradajky počas celého roka. Tu je návod, ako zavárať lúpané paradajky.
Príprava paradajok
-
Výber paradajok: Najlepšie sú zrelé a zdravé paradajky. Odporúča sa používať odrody, ktoré majú pevnejšiu štruktúru, ako sú napríklad mäsoňové paradajky.
-
Lúpanie: Paradajky si umyte a pripravte si veľký hrniec s vodou. Privarte vodu a pripravte tiež misku s ľadovou vodou. Do vriacej vody vložte paradajky na 30 sekúnd, potom ich okamžite preložte do ľadovej vody. Šupka by sa mala ľahko odlúpnuť.
-
Krájanie: Odlúpané paradajky nakrájajte na polovice alebo štvrtiny, podľa vašich preferencií. Odstráňte stopky a prípadne aj semienka, ak sú príliš výrazné.
Zaváracie poháre
- Poháre a viečka: Uistite sa, že poháre, ktoré budete používať, sú dôkladne umyté a sterilizované. Môžete ich sterilizovať v rúre alebo ich ponoriť do vriacej vody na niekoľko minút.
Proces zavárania
-
Naplníme poháre: Naplňte poháre pripravenými paradajkami. Nechajte asi 1 cm voľného priestoru na vrchu pohára.
-
Solenie a dochucovanie: Pridajte soľ (približne 1 čajovú lyžičku na pohár) a ak máte radi, môžete pridať aj niekoľko korení, ako sú celé čierne korenie, bobkový list alebo cesnak.
-
Zatvorenie pohárov: Poháre zavrite sterilizovanými viečkami a zabezpečte ich utiahnutím.
Teplota a čas
- Varíme v pare: Poháre s paradajkami vložte do veľkého hrnca s vodou alebo do zaváracieho hrnca. Voda by mala byť asi do polovice výšky pohárov. Prevarte a nechajte variť približne 45-60 minút. Doba varená závisí od veľkosti pohárov – menšie poháre potrebujú menej času.
Chladenie a uskladnenie
-
Chladenie: Po uplynutí doby vyberte poháre z vody a nechajte ich na utierke vychladnúť. Po vychladnutí skontrolujte, či sú viečka správne uzavreté (malo by byť počuť „cvaknutie“).
-
Skladovanie: Skladujte zavárané paradajky na tmavom a chladnom mieste. Správne zavárané paradajky by mali vydržať niekoľko mesiacov.
Záver
Zaváranie lúpaných paradajok je jednoduchá a efektívna metóda, ako si uchovať letné plody do zimy. S trochou trpezlivosti a dodržiavaním týchto krokov si môžete vychutnať čerstvé paradajky kedykoľvek počas roka. Buďte kreatívni a experimentujte s pridaním rôznych korení a byliniek, aby ste získali unikátne chutné kombinácie!
Veľmi sa mi páči tento návod! Nikdy by som si nepomyslel, že lúpanie paradajok môže byť také jednoduché. Určite to vyskúšam, keď budem mať čas. Ďakujem za užitočné tipy a povzbudenie!
Tento článok je super! Už dlho hľadám spôsob, ako si uchovať paradajky na zimu. Postup je jasný a zrozumiteľný, takže sa do toho s radosťou pustím. Vďaka za skvelé rady!
Návod na zaváranie paradajok je veľmi nápomocný! Rada varím a experimentujem s receptami, takže určite vyskúšam aj tento. Som nadšená z myšlienky mať chutné paradajky aj v zime!
Wow, tak toto je presne to, čo som potreboval! Paradajky sú mojou obľúbenou zeleninou a chcem ich mať po ruke celú zimu. Ďakujem za podrobný návod, veľmi sa teším na výsledok!
Tento článok mi dal novú inšpiráciu! Zaváranie paradajok som nikdy nerobil, ale po prečítaní to vyzerá jednoducho a zábavne. Určite sa do toho pustím hneď tento víkend!
Úžasný návod! Nikdy by som nepredpokladala, že zaváranie paradajok môže byť také jednoduché a rýchle. Myslím si, že si pripravím vlastné konzervy plné chutných paradajok na zimu. Ďakujem za inšpiráciu!
Skvelý návod na zaváranie paradajok! Po prečítaní mám pocit, že to zvládnem bez problémov. Mám rada domáce zaváraniny a tieto budú určite chutné počas zimy. Teším sa na skúsenosti!
‘Zaváranie paradajok’ – úžasná téma! Chcela by som sa naučiť viac o tomto procese a váš článok je skvelým začiatkom. Znie to veľmi jednoducho a určite to vyskúšam čoskoro!
‘Paradajkove’ zaváranie? To je úžasné! Mám rada čerstvé príchute a tento postup vyzerá fantasticky. Nemôžem sa dočkať, kedy si pripravím vlastnú zásobu chutných paradajok.
‘Zaváranie lúpaných paradajok’ – skvelý tip pre všetkých milovníkov domácich potravín! Je fajn mať možnosť uchovať si letné chute aj počas zimy. Ďakujem za jasný návod a motiváciu ísť do toho!’