Oškvarkové pagáče sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej gastronómie, ktorá sa traduje z generácie na generáciu po dlhé desaťročia. Naše babičky a prababičky ich s nadšením pripravovali pri každej významnej príležitosti, či už išlo o rodinné zrazy, svadby, krsty alebo iné oslavy, kde tieto voňavé dobroty vždy museli byť prítomné.
Prekladané oškvarkové pagáče sú známe svojou unikátnou textúrou, kde sa striedajú vrstvy chrumkavého cesta s chutnou oškvarkovou náplňou. Každé sústo vám prináša dokonalú súhru chutí, v ktorej sa spája jemná maslová chuť cesta s intenzívnou chuťou oškvarkov, čo vytvára nezabudnuteľný gastronomický zážitok.
Ingrediencie:
Na cesto:
- 500 g hladkej múky (najlepšie typu 00)
- 250 ml mlieka
- 100 g masla
- 2 žĺtky
- 1 kocka droždia (42 g)
- 1 lyžička cukru
- 1 lyžička soli
- 1/2 lyžičky mletej papriky (pre chuť)
- 1/2 lyžičky sušeného oregána (voliteľné)
Na plnku:
- 200 g oškvarkov
- 100 g tvarohu (alternatívne jemne nastrúhaný syr)
- soľ a korenie podľa chuti
Na potretie:
- 1 žĺtok
- 1 lyžica mlieka
Oškvarkové pagáče prekladané
Postup:
- Príprava kvásku: Najprv si pripravíme kvások. V miske rozpustíme droždie s lyžičkou cukru v troche teplého mlieka. Zmes necháme stáť približne 10 minút na teplom mieste, kým droždie nezačne bublať a nezvýši svoj objem.
- Príprava cesta: Do veľkej misy preosejeme hladkú múku a pridáme soľ, mletú papriku a oregáno. V strede vytvoríme jamku, do ktorej pridáme pripravovaný kvások, zvyšok teplého mlieka a žĺtky. Na záver vmiešame rozpuštené maslo. Všetko dobre premiešame a vypracujeme hladké a elastické cesto. Ak je cesto príliš lepkavé, môžeme pridať trochu múky.
- Kysnutie: Cesto zakryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť asi 1 hodinu, alebo kým sa jeho objem nezdvojnásobí.
- Príprava plnky: Počas kysnutia cesta si pripravíme plnku. Oškvarky jemne nasekáme (alebo rozmixujeme) a zmiešame s tvarohom. Osoľte a okoreňte podľa chuti. Môžete pridať aj trošku čerstvých alebo sušených byliniek pre výraznejšiu chuť.
- Tvorba pagáčov: Kysnuté cesto vyjdeme na pomúčenú dosku. Rozvaľkáme ho na hrúbku asi 1 cm. Na polovicu cesta nanesieme pripravovanú plnku a preložíme druhou polovicou cesta. Okraje poriadne pritlačíme, aby sa plnka počas pečenia nevytiekla.
- Krájanie: Cesto s plnkou opäť rozvaľkáme, tentoraz na hrúbku približne 1,5 cm. Následne ho nakrájame na štvorce alebo kolieska, podľa toho, aký tvar preferujete.
- Druhé kysnutie: Pagáče poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Zakryjeme ich a necháme ešte 20-30 minút kysnúť.
- Potretie: Pred pečením si pripravíme zmes z žĺtka a mlieka, ktorou potrieme povrch pagáčov, aby získali zlatistú kôrku.
- Pečenie: Rúru predhrejeme na 180 °C a pagáče pečieme približne 20-25 minút, alebo kým nezískajú krásnu zlatistú farbu.
- Chladenie: Po upečení je dobré nechať pagáče chvíľku chladiť na mriežke, aby ostali chrumkavé a nezostali tvrdé.
Podávanie: Oškvarkové pagáče prekladané
Oškvarkové pagáče podávame teplé alebo vlažné, ideálne v kombinácii s pohárom piva alebo kvalitného bieleho vína. Môžete ich tiež servírovať ako občerstvenie na rôzne akcie alebo rodinné oslavy. Ak sa vám chce, môžete pripraviť aj rôzne dipy, ktoré ešte umocnia chuť vašich pagáčov.
Nezabudnite, že oškvarkové pagáče sú rovnako vynikajúce aj nasledujúci deň, stačí ich len jemne ohriať v rúre, aby opäť získali svoj šmrnc. Prajem vám dobrú chuť a veľa radosti pri pečení!