Ako zavárať olivy?

Na zaváranie olív môžete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov:

  1. Niektoré olivy musíte odkvapkať: Začnite odstránením poťahu alebo oleja z pohára olív.
  2. Opláchnite olivy: Opláchnite olivy pod studenou vodou, aby ste odstránili prebytočný peklíč alebo soľ.
  3. Vyberte si prísady: Rozhodnite sa, aké chute by ste do olív chceli vniknúť. Niektoré obľúbené možnosti zahŕňajú cesnak, bylinky (ako rozmarín, tymian alebo oregano), citrónovú kôru, chilli vločky alebo dokonca kombinácie týchto prísad.
  4. Pripravte prísady: Ak používate cesnak, olúpte ho a nakrájajte na tenké plátky. Ak používate bylinky, podríďte ich, aby sa uvoľnili chute. Okvetika z citróna nastrúhajte, ak chcete použiť.
  5. Zmiešajte olivy a prísady: Umiestnite olivy a vybrané prísady do čistého pohára. Prípadne ich môžete vrstviť v pohári.
  6. Pridajte olej: Zalejte olivy dosť olivovým olejom, aby sa úplne zakryli.
  7. Uzavrite a dajte do chladničky: Pohár pevne uzavrite a uložte ho do chladničky na minimálne 24 hodín. Týmto spôsobom sa chute a vône budú miešať a pretvárať do olív.
  8. Dobrú chuť: Po zaváraní sú olivy pripravené na ochutnanie! Podávajte ich ako chutnú pochúťku samostatne alebo ich použite v šalátoch, cestovinových jedlách alebo ako súčasť antipastového taniera.

 

Ako zavárať olivy?

Nezabudnite skladovať zavárané olivy v chladničke a spotrebovať ich do dvoch týždňov. Dúfam, že si pochutnáte na svojich domácich zaváraných olivách!

 

2)

Zaváranie olív je skvelý spôsob, ako uchovať tieto chutné plody a vychutnávať si ich počas celého roka. Tento proces si vyžaduje niekoľko krokov, ale s trochou trpezlivosti a praxou to zvládnete aj vy. Tu je postup, ako zavárať olivy.

Potrebné ingrediencie a materiály:

  • Čerstvé olivy (najlepšie voľne rastúce alebo zakúpené)
  • Soľ (hrubozrnná)
  • Voda
  • Octový nálev (môžete použiť biely ocot alebo jablčný ocot)
  • Čerstvé bylinky (napr. rozmarín, tymián)
  • Cesnak (podľa chuti)
  • Zaváracie poháre so skrutkovacími viečkami

Postup:

  1. Výber a príprava olív:

    • Vyberte zrelé olivy bez poškodenia a umyte ich pod tečúcou vodou. Je dôležité, aby boli olivy čerstvé a kvalitné.
  2. Prekrytie a odkyslenie:

    • Olivy je potrebné odkysliť, aby sa zníčila ich horkosť. To sa zvyčajne robí namáčaním. Umiestnite olivy do misky so slanou vodou (použite približne 100 g soli na liter vody) a nechajte ich namočené na 7 až 10 dní. Každý deň olivy premiešajte a vodu vymieňajte.
  3. Príprava nálevu:

    • Po odkyslení olív pripravte nálev. V hrnci zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1 a pridajte bylinky, cesnak a podľa chuti soľ. Zmes priveďte do varu a nechajte asi 5 minút variť.
  4. Plnenie pohárov:

    • Umyté a odkyslené olivy preložte do čistých zaváracích pohárov. Môžete medzi ne pridať aj bylinky a cesnak pre lepšiu chuť. Následne prelejte olivy horúcim nálevom tak, aby boli úplne ponorené.
  5. Zavretie pohárov:

    • Poháre dôkladne uzavrite viečkami. Ak používate sklenené poháre s vrchnákmi na skrutkovanie, dbajte na to, aby boli viečka tesne uzavreté.
  6. Sterilizácia:

    • Pre zaistenie dlhšej trvanlivosti je potrebné poháre sterilizovať. Umiestnite ich do veľkého hrnca s vodou a nechajte variť asi 10-15 minút. Po sterilizácii ich opatrne vyberte a nechajte vychladnúť na kuchynskej utierke.

Uskladnenie:

  • Po vychladnutí uchovávajte zavárané olivy na tmavom a chladnom mieste. Najlepšie sa chutia po niekoľkých týždňoch, keď sa chute úplne prepoja.

Zaváranie olív je skvelý spôsob, ako si zabezpečiť chutnú a zdravú pochúťku, ktorá môže oživiť mnohé jedlá. Užite si svoje domáce zavárané olivy pri slávnostných príležitostiach alebo len tak na desiatu!

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *