Ako zavárať orechy?

Zaváranie orechov je jednoduchý a kreatívny spôsob prípravy lahodných dezertov, sladkých pochúťok alebo aj slaných jedál. Tu je návod, ako na to:

  1. Pripravte si potrebné ingrediencie, ako sú orechy, cukor, voda a prípadne ďalšie prísady podľa receptu.
  2. Orechy dôkladne očistite od škrupiny a prípadných zvyškov.
  3. Do hrnca nalejte vodu a pridajte cukor podľa želaného sladkosti. Na 1 šálku vody môžete pridať približne 1/2 až 1 šálky cukru, podľa toho, ako sladké chcete orechy mať.
  4. Varte zmes na miernom ohni, kým sa cukor úplne nerozpustí.
  5. Ak chcete orechy mať vo farbe, pridajte do zmesi aj prírodnú potravinársku farbu (napríklad červenú pre červené orechy).
  6. Pridajte orechy do vriacej zmesi a nalejte varným hrncom alebo pokrievkou, aby sa voda nedostávala do orechov. Môžete ich zaviesť do zaváracieho skleneného pohára alebo nádoby – prihodí sa aj plastový sáčok a okolo uzavriete gumenou páskou tak aby boli orechy pokryté zmesou.
  7. Nechajte orechy varíť asi 10 – 15 minút, alebo kým sa neposlúžia a zmes nie je hustá. Ak chcete mäkšie orechy, nechajte ich variť dlhšie. Ak ich chcete mať v tvrdejšej konzistencii, varte ich kratšiu dobu.
  8. Potom orechy nechajte vychladnúť v zaváracom roztoku.
  9. Keď sa orechy vychladnú, môžete ich použiť v receptoch alebo si jednoducho vychutnať.

 

Ako zavárať orechy?

Zaváranie orechov je obľúbený spôsob, ako uchovať túto výživnú potravinu na dlhší čas. Tento proces je jednoduchý, ale vyžaduje si dodržiavanie niekoľkých základných krokov, aby sa zabezpečila ich chuť a kvalita. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme základné pokyny na zaváranie orechov.

Výber orechov

Na začiatok je dôležité vybrať si kvalitné orechy. Najlepšie sú čerstvé, nezhnité a bez známok plesne. Môžeme sa rozhodnúť pre rôzne druhy orechov, ako sú vlašské, lieskové alebo mandľové.

Príprava orechov

Pred samotným zaváraním je potrebné orechy dôkladne umyť a nechať ich vysušiť. V prípade vlašských orechov ich môžeme pred zaváraním tiež opražiť na panvici, čím zvýrazníme ich chuť.

Príprava nálevu

Ak chceme orechy zavárať v náleve, pripravíme si zmes vody, cukru a octu. Tento nálev by mal mať vyváženú sladko-kyslú chuť. Napríklad kombinácia 1 šálky vody, 1 šálky octu a 1/2 šálky cukru môže byť ideálna. Potom nálev privedieme do varu a necháme krátko povariť.

Nalievanie do pohárov

Pripravíme si čisté zaváracie poháre a ich viečka. Do pohárov vložíme orechy, ktoré by mali vyplniť aspoň 3/4 objemu pohára. Následne tie orechy zalejeme pripraveným horúcim nálevom. Dbajte na to, aby orechy boli úplne ponorené v náleve, aby sa predišlo vzniku plesní.

Zavretie a sterilizácia

Poháre dôkladne uzavrieme viečkami a otočíme ich hore dnom na niekoľko minút, čím zabezpečíme lepšie uzavretie a sterilizáciu. Potom ich môžeme dať do hrnca s vodou a sterilizovať pri teplote 85-90 °C po dobu približne 20-30 minút. Po uplynutí tejto doby poháre vytiahneme a necháme ich vychladnúť na utierke.

Skladovanie

Keď sú poháre úplne vychladnuté, umiestnime ich na chladné a tmavé miesto. Správne zavárané orechy by mali vydržať niekoľko mesiacov, ak nie aj dlhšie.

Zaváranie orechov je skvelý spôsob, ako si na zimu uchovať množstvo chuti a výživy. Tak neváhajte a vyskúšajte tento jednoduchý proces, ktorý vám prinesie radosť z domácich pochúťok!

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *