Ako konzervovať jablkovú šťavu?

Jablkovú šťavu je možné konzervovať niekoľkými spôsobmi. Tu je jednoduchý postup:

  1. Sterilizujte poháre a viečka, ktoré plánujete použiť na konzervovanie. Môžete ich umyť v teplej mydlovej vode alebo ich ponořiť do vriacej vody na niekoľko minút.
  2. Vyčistite a ošúpte jablká. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky a odstráňte semienka a kôstky.
  3. Uložte nakrájané jablká do hrnca a pridajte trochu vody. Ak chcete zrosiť šťavu, môžete pridať aj trochu cukru.
  4. Pod pokrievkou varte jablká na miernom ohni, kým nezmäknú. Potom ich premiestnite na jemné sieťovanie a stlačte tak, aby ste získali čo najviac šťavy.
  5. Pred konzervovaním zahrievajte jablkovú šťavu do bodu varu. Zakonzervujte ju do predpripravených sterilizovaných pohárov a tesne uzavrite viečkom.
  6. Umiestnite poháre so zakonzervovanou šťavou do hrnca s vodou, ktorá je dostatočne vysoká, aby sa poháre celé pokryli. Zohrejte vodu tak, aby sa poháre sterilizovali asi 10 až 15 minút.
  7. Po sterilizácii vyberte poháre z hrnca a nechajte ich vychladnúť prirodzene na kuchynskej doske. Po úplnom vychladnutí skontrolujte, či sú viečka dobre uzatvorené a skladujte v chlade a tme.

 

Ako konzervovať jablkovú šťavu?

Konzervovanie jablkovej šťavy je skvelý spôsob, ako si uchovať čerstvú chuť jabĺk po celý rok. Tento proces je pomerne jednoduchý a môže byť vykonaný rôznymi metódami. Tu sú kroky, ktoré odporúčame na zabezpečenie najlepších výsledkov.

1. Príprava jabĺk

Najprv vyberte čerstvé, zrelé jablká. Ideálne sú jablká, ktoré sú šťavnaté a sladké, ako sú napríklad odrody Golden Delicious alebo Jonagold. Jabĺčka dobre umyte, odstráňte stonky a nakrájajte na polovice alebo štvrtiny. Nie je potrebné ich lúpať, pretože šupka dodáva šťave extra chuť a živiny.

2. Lisovanie

Nakrájané jablká vložte do odšťavovača alebo pomelie do mixéra a následne preceďte cez jemné sitko alebo gázu, aby ste oddelili šťavu od dužiny. Ak používate odšťavovač, proces bude rýchly a efektívny.

3. Pasterizácia

Aby ste zabránili množeniu baktérií a predĺžili trvanlivosť šťavy, odporúča sa ju pasterizovať. Na to šťavu zohrejte na teplotu približne 70 až 80 stupňov Celzia a udržujte ju v tejto teplote asi 5 až 10 minút. Následne ju nechajte ochladiť.

4. Plnenie do fliaš

Po pasterizácii naplňte šťavu do čistých, predom umytých fliaš alebo pohárov. Vhodné sú sklenené nádoby, ktoré majú tesné viečka. Nezabudnite nechať asi 1-2 cm voľného priestoru na vrchu nádoby, aby sa pri rozšírení tekutiny v chladničke nezlomila.

5. Zapečatenie

Uzavrite nádoby a ak je to možné, môžete ich ešte dodatočne pasterizovať. To sa vykonáva ponorením uzavretých nádob do vriacej vody na ďalších 5-10 minút. Následne ich opatrne vyberte a nechajte vychladnúť na uteráku.

6. Skladovanie

Uchovávajte konzervovanú jablkovú šťavu na chladnom a tmavom mieste, najlepšie pri teplote okolo 10 stupňov Celzia. Takto pripravená šťava môže vydržať niekoľko mesiacov, pričom si zachová svoju výbornú chuť a nutričnú hodnotu.

Záver

Konzervovanie jablkovej šťavy je skvelý spôsob, ako si užiť všetky benefity tohto ovocia aj mimo sezóny. Sledovaním týchto jednoduchých krokov si môžete vytvoriť vlastnú domácu jablkovú šťavu, ktorú využijete na osviežujúce nápoje, koktaily alebo ako prísadu do rôznych jedál. Ponorte sa do tejto chutnej aktivity a vychutnajte si čaro jabĺk po celý rok!

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *