Fasírky z červenej šošovice sú vynikajúcou voľbou pre vegetariánov aj všetkých milovníkov zdravej stravy. Ich príprava je jednoduchá a rýchla, a výsledok vás určite osloví.
Tieto fašírky sú plné bielkovín, vlákniny a výživných látok, a navyše majú skvelú chuť. Môžete ich podávať ako hlavný chod, prílohu, alebo si ich môžete zobrať so sebou na desiatu. Poďme sa teda pozrieť na to, ako ich pripraviť.
Ingrediencie
- 200 g červenej šošovice
- 1 stredná cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 mrkva (najemno nastrúhaná)
- 1/2 šálky ovsených vločiek
- 1/2 čajovej lyžičky mletej rasce
- 1/2 čajovej lyžičky mletej údenej papriky
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Olivový olej na vyprážanie
- Čerstvé bylinky (napr. petržlen alebo koriander) na ozdobenie
Postup
- Príprava šošovice: Červenú šošovicu dôkladne prepláchnite pod tečúcou vodou. Potom ju uvarte v osolenej vode podľa pokynov na obale, zvyčajne to trvá asi 10-15 minút. Keď je šošovica uvarená, nechajte ju trochu vychladnúť.
- Príprava zeleniny: Na panvici na troche olivového oleja osmažte nakrájanú cibuľu a cesnak, kým nebude cibuľa priesvitná. Pridajte nastrúhanú mrkvu a restujte ďalších pár minút, kým zjemnie.
- Zmiešanie ingrediencií: Do veľkej misy dajte uvarenú šošovicu, osmaženú zeleninu, ovsené vločky, rascu, údenú papriku, soľ a korenie. Všetko dobre premiešajte, kým sa ingrediencie spoja.
- Formovanie fašírok: Z pripravenej zmesi tvarujte malé fašírky podľa vašich preferencií. Môžete ich formovať do kuličiek alebo plochých tvarov.
- Smaženie fašírok: Na panvici rozohrejte olivový olej a fašírky smažte na strednej teplote z oboch strán, kým nezískajú zlatistú farbu. Po vyprážaní ich odložte na papierovú utierku, aby sa odstránil prebytočný olej.
Záver
Fasírky z červenej šošovice sú skvelou alternatívou k tradičným mäsovým jedlám. Môžete ich podávať s rôznymi omáčkami, ako je jogurtový dip, avokádový krém, alebo si ich vychutnajte len tak so zeleninovým šalátom. Dajte si na nich záležať a užite si výbornú chuť a výživovú hodnotu, ktorú ponúkajú. Prajem vám dobrú chuť!
2) Fašírky z červenej šošovice
Fasírky z červenej šošovice sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať zdravý a chutný obed alebo večeru. Červená šošovica je nielen bohatá na bielkoviny, ale aj na vlákninu a rôzne živiny. Tento recept je nielen jednoduchý, ale aj veľmi variabilný – môžete pridať rôzne zeleniny alebo koreniny podľa vlastnej chuti. Poďme sa teda pustiť do prípravy týchto lahodných fasiríčiek!
Ingrediencie
- 1 šálka červenej šošovice
- 2 šálky vody
- 1 cibuľa (jemne nakrájaná)
- 2 strúčiky cesnaku (prelisované)
- 1 mrkva (nasažená na drobno)
- 1/2 paprika (nasažená na drobno)
- 1 šálka strúhanky
- 1 čajová lyžička mletej papriky
- 1/2 čajovej lyžičky kumínu (je dobre si ho pred použitím opražiť)
- Soľ a korenie podľa chuti
- Olej na vyprážanie
Postup
- Príprava šošovice: V stredne veľkom hrnci priveďte k varu vodu a pridajte červenú šošovicu. Varíme na miernom ohni asi 15-20 minút, kým nebude šošovica mäkká. Potom ju sceďte a nechajte vychladnúť.
- Smaženie zeleniny: Na panvici rozohrejte trochu oleja a pridajte nakrájanú cibuľu. Restujte ju na strednom ohni, kým nebude priesvitná. Potom pridajte cesnak, mrkvu a papriku. Smažte ďalších 5 minút, kým zelenina nezmäkne. Osoľte a okoreňte podľa chuti.
- Zmiešanie ingrediencií: V mise zmiešajte vychladnutú šošovicu so smaženou zeleninou, strúhankou, mletou paprikou a kumínom. Všetko dobre premiešajte, kým nevznikne homogénna zmes. Ak je zmes príliš mokrá, môžete pridať ešte trochu strúhanky.
- Tvorba fasíriek: Z pripraveného cesta vytvarujte malé fašírky (asi veľkosti dlaní).
- Smaženie: Na panvici rozohrejte olej a smažte fasírky z oboch strán do zlatista (asi 3-4 minúty z každej strany). Po vyprážaní ich preložte na papierovú utierku, aby sa odsali prebytočný olej.
Záver
Fasírky z červenej šošovice sú chutnou a zdravou alternatívou k tradičným mäsovým jedlám. Môžete ich podávať s jogurtovým dresingom, šalátom alebo ako súčasť vegetariánskeho taniera. Tieto fasírky sú skvelé nielen ako hlavné jedlo, ale aj ako občerstvenie na rôzne oslavy či rodinné stretnutia. Prajem vám príjemný zážitok pri príprave a dobrú chuť!