Konzervovanie baklažánu je jednoduchý proces, ktorý vám umožní mať túto zeleninu k dispozícii aj mimo sezóny. Tu je postup:

  1. Pripravte si baklažán – Opláchnite baklažán pod tečúcou vodou a odstráňte mu stonku. Nakrájajte ho na plátky alebo kocky podľa vašej preferencie.
  2. Pripravte si slanú vodnú kúpeľ – Do väčšej nádoby nalejte chladnú vodu a pridajte k nej trochu soli. Približne 1-2 lyžičky soli na liter vody by mali postačovať. Premiešajte, kým sa soľ úplne nerozpustí.
  3. Namáčajte baklažán do slanej vody – Ponorte kúsky baklažánu do slanej vody a nechajte ich tam asi 15-20 minút. Toto pomôže odstrániť horkosť.
  4. Vytvorte korenistý nálev – Po uplynutí času v slanej vode si pripravte nálev. V hrnci zohrejte vodu spolu s koreninami ako korenie, cesnak, bylinky a octom. Podľa chuti môžete pridávať aj ďalšie zložky, ako napríklad cukor alebo sójovú omáčku.
  5. Varíme baklažán v náleve – Pridajte nakrájaný baklažán do nálevu a nechajte ho variť približne 10-15 minút, kým sa zjemní. Baklažán by mal byť mäkký, ale nie rozvarený.
  6. Sterilizujte a uzavrite sklenené poháre – Sklenené poháre a veko dôkladne umyte a sterilizujte, aby ste zabránili rastu baktérií. Naplňte poháre varnou vodou na pár minút, potom ich vyprázdnite. Naplňte ich pripraveným konzervovaným baklažánom a hermeticky ich uzatvorte.
  7. Skladujte konzervovaný baklažán – Uložte sklenené poháre na tmavé a suché miesto, kde teplota je stabilná. Konzervovaný baklažán môžete používať v priebehu niekoľkých mesiacov.

 

Ako konzervovať baklažán?

Pamätajte, že konzervovaný baklažán je skvelý ako prísada do rôznych jedál, napríklad do sendvičov, cestovín či šalátov. Bude sa vám hodiť, keď chcete pridať k jedlu výraznú chuť a textúru.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *