Ako dlho varíme kuraciu polievku

Ako dlho varíme kuraciu vývar? Alebo aký čas je potrebný na uvarenie kuracej polievky?
Mnohým začínajúcim domácim kuchárom ešte chýbajú skúsenosti s prípravou toho pravého, poctivého vývaru z kuracieho alebo hovädzieho mäsa. Preto sa často opakujú otázky, ktoré som dostávala v komentároch, ktoré sa rovnakou témou zaoberali.

 

Ako dlho varíme kuraciu polievku?

Toto je môj stručný návod, ako pripravujem kuraciu polievku.

  1. Varím mäso jednu hodinu alebo aj dlhšie. Spravidla postačuje aj 40 minút. Dám ho do studenej vody a privediem k varu. Potom so sitkom odstránim penu, ktorá vyjde z kostí.
  2. Osolím a pokračujem vo varení. Pridám bobkový list, čierne korenie a nové korenie, spolu okolo 8 zŕn z každého. Potom varím ešte jednu hodinu alebo len 40 minút. K vareniu pristupujem takto, aby bol vývar naozaj silný, chutný a kvalitný. Môžete pridať aj 2 strúčiky cesnaku.
  3. A po dvoch hodinách pridám ďalšie 2 až 3 strúčiky cesnaku, petržlen, mrkvu (niektorí dávajú aj cibuľu, ja ju vynechávam). Takisto posolím podľa potreby a varím do zmäknutia mrkvy a petržlenu. V priebehu tejto tretej fázy môžete pridať bujón alebo vegetu. Na konci môžete mäso vybrať a odložiť bokom, vývar bude čistejší.
  4. Po dokončení varenia pridám soľ a korenie podľa chuti a cedením odstránim nečistoty cez jemné sitko, aby bol vývar ešte čistejší.
    Napokon pridám nasekanú petržlenovú vňať a vývar je hotový.

Teda áno, vývar varím aspoň tri hodiny. Ale nie je problém variť ho aj päť hodín.

 

Recepty CVR - Zlatistá Zeleninová Polievka

 

Prečítajte si aj: Ako dlho vydrží polievka v chladničke?

Pečené horné stehná

Pečené horné stehná

Čítať viac »

Najlepší vývar sa pripravuje z kohúta, ak ho máte k dispozícii. Ak nie, môžete skombinovať 50 na 50 kuracie a kačacie mäso. Polievka bude chutnejšia, silnejšia a mastnejšia, čo je veľmi dobré. Kačacie mäso je dostatočne šťavnaté na to, aby bolo možné ho neskôr zapiecť v rúre.

Ak pripravujete kuraciu polievku, varte ju aspoň tri hodiny alebo až päť hodín pre lepšiu chuť a silnejší vývar. Tu je stručný návod, ako na to:

  1. Mäso: Varím mäso hodinu alebo aj dlhšie. Skutočne postačuje aj 40 minút. Dám ho do studenej vody a privediem k varu. Následne so sitkom odstránim penu, ktorá sa objaví.
  2. Korenie: Pridávam bobkový list, čierne korenie a nové korenie (8 zŕn z oboch). Varím aspoň hodinu alebo aj 40 minút. Dlhšie varenie zabezpečuje silný a chutný vývar. Môžete zahrnúť aj 2 strúčiky cesnaku.
  3. Zelenina: Po dvoch hodinách pridám 2 až 3 strúčiky cesnaku, petržlen, mrkvu (niektorí do polievky pridávajú aj cibuľu). Ak je to potrebné, osolím. Varím, kým mrkva a petržlen nie sú mäkké. Podľa chuti môžete pridať bujón alebo vegetu. Mäso možno vybrať a odložiť na bok, vývar tak bude čistejší.
  4. Scedenie: Po varení osolím a okorením, a polievku precedím cez jemné sitko, aby bola ešte čistejšia. Na záver pridám nasekanú petržlenovú vňať a vývar je hotový.

Minimálny čas varenia je tri hodiny, avšak bez problémov je možné polievku variť aj päť hodín pre intenzívnejší vývar.

Brusnicová omáčka

Brusnicová omáčka

Čítať viac »

 

3)

Kuracia polievka patrí medzi tradičné jedlá, ktoré sú veľmi populárne v slovenských domácnostiach. Jej príprava nie je náročná,

ale aj mimoriadne uspokojujúca, najmä počas chladnejších období. Kľúčovým faktorom pri príprave kuracej polievky je čas, ktorý tomuto procesu venujeme. Bežne sa kuracia polievka varí zhruba 1,5 až 2 hodiny. Tento čas sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho receptu a spôsobu prípravy. Ak používame celé kurča, bude potrebné dlhšie varenie, aby sa všetky chute a výživové látky dostali do vývaru. Kuracie kúsky sa obvykle varia približne 60 až 90 minút, kým nie sú dostatočne jemné a šťavnaté. Pri varení kuracej polievky je takisto dôležité pravidelne odstraňovať penu, ktorá sa objavuje na povrchu. Túto penu je potrebné odstrániť, aby polievka bola jasná a čistá. Po uplynutí stanoveného času môžeme do polievky pridať zeleninu, ako sú mrkva, zeler a petržlen. Tieto ingrediencie sa väčšinou varia ešte asi 20 až 30 minút, aby sa chute dobre prepojili a polievka získala bohatú a hlbokú chuť. Na záver, čas varenia kuracej polievky závisí od výberu zložiek a individuálnych preferencií. V každom prípade platí, že čas strávený jej prípravou sa nám mnohonásobne vráti v podobe lahodného a zahrejúceho jedla. Prajeme dobrú chuť!

Podobné príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

20 Komentárov

  1. Marian píše:

    Milá Lucka ja mám rád aj mäso z vývaru a po varení dlhšie ako hodinu ho môžeš vyhodiť , lebo z mäsa zostanú cverny , ktore sa nedajú zjesť. Myslím na kurací vývar. Hovädziu môžeš aj 5 hodín.

  2. Veno píše:

    Jojoj, ja aj 5 hodín. Ako ráno vstanem o 5 a žačne sa variť okolo 6 ráno, tak bezproblémov ju varím aj do 12:00. Takže vážne aj 6 rokov.

  3. Hermina59 píše:

    Článok je skvelý a veľmi užitočný. Ako začiatočník varenia ma to naozaj naučilo, ako si pripraviť dobrú kuraciu polievku.

  4. Arpad66 píše:

    Neskutočný článok! Veľmi som sa z neho poučil a teraz viem, ako dlho varím kuraciu polievku. Určite si to teraz vyskúšam.

  5. Michal Gaspar píše:

    To je presne to, čo som potreboval vedieť. Ďakujem za skvelé informácie!

  6. Hablak Albina píše:

    Kuracia polievka je jedna z mojich obľúbených jedál, rada si ju pripravujem. Váš recept mi veľmi pomohol, vďaka za tipy.

  7. Zita17 píše:

    Vývar z kohúta je naozaj dobrý nápad. Určite to skúsim, vďaka za dobrý článok.

  8. Anonym píše:

    Kuracia polievka je tradičným pokrmom, ktorý mám veľmi rád. Vďaka za dobré rady!

  9. Wfialova píše:

    Už dlho som hľadala dobrý recept na kuraciu polievku. Tento vyzerá super, určite skúsim!

  10. Lluptak píše:

    Výborné tipy pre varenie kuracej polievky, vďaka za zdieľanie.

  11. Kocúr123 píše:

    Super tipy na varenie kuracej polievky! Nikdy som nevedel, že je dobré variť ju tak dlho. Určite vyskúšam tvoj recept. Teším sa na tú chutnú polievku, už sa mi zbiehajú slinky!

  12. MiriamS píše:

    Veľmi pekne napísané! Vždy som varila polievku len hodinu, ale asi to skúsim dlhšie. Chcem mať ten silný vývar, o ktorom píšeš. Ďakujem za skvelé rady!

  13. HladnýPavko píše:

    Tento recept vyzerá naozaj lákavo! Milujem kuraciu polievku a teším sa, že sa dozviem niečo nové. Kto by nemiloval voňavý a silný vývar? Odporúčam všetkým vyskúšať!

  14. VeseláJanka píše:

    Ďakujem za tento článok! Nevedela som, že varenie polievky môže byť také jednoduché a pritom také chutné. Už sa teším, ako prekvapím rodinu svojou novou polievkou!

  15. KreatívnyTomáš píše:

    Výborný článok! Pripravím si kuraciu polievku presne podľa tvojich rád. Dúfam, že aj mne vyjde tak dobre ako tebe. Určite to bude hit v našej domácnosti!

  16. PohodovýRobo píše:

    Tento recept je presne to, čo som potreboval! Rád varím a milujem dobrú polievku. Tvoje tipy sú úžasné a určite ich využijem pri ďalšej príprave.

  17. ZlatáRybka píše:

    ‚Kuracia polievka je mojím obľúbeným jedlom!‘ Po prečítaní tvojich rád viem, že ju pripravím ešte lepšie. Vďaka za inšpiráciu a užitočné informácie!

  18. _Nela_94 píše:

    ‚Tak toto musím vyskúšať!‘ Milujem varenie a tvoja metóda ma zaujala. Urobím ju so svojou mamou a určite si pochutnáme na skvelej polievke.

  19. (P)etrík píše:

    ‚Wau, toto vyzerá úžasne!‘ Nikdy som nevedel, že dĺžka varenia môže tak ovplyvniť chuť vývaru. Ďakujem za tvoje skúsenosti s varením kuracej polievky!

  20. #ČokoFan# píše:

    ‚Skvelé rady!‘ Mám rád kuchyňu a tento recept ma veľmi zaujal. Teším sa na výsledok po dodržaní tvojich tipov na prípravu kuracej polievky.